V Plzni začíná AraFest. Město rozproudí tanec, umění a romská hudba

Publikováno: 5. 7. 2019
Zdroj: ARA ART

Začátek letních prázdnin bude v Plzni zasvěcen zpěvu, tanci a umění. V Plzni dnes začíná Arafest, který již potřetí představí to nejzajímavější, co je na poli romské kultury aktuálně k vidění. Kromě výstavy a tanečního workshopu návštěvníky čeká velký koncert pod širým nebem, kterým se festival s Plzní v sobotu rozloučí. Stejně jako v předchozích letech vše proběhne v režii organizace AraArt.

Letošní AraFest byl zahájen ve čtvrtek 4.7. vernisáží výstavy fotografií  Futuroma z dílny putovní romské galerie Phundrado Vudar (Otevřené dveře). Autoři výstavy, která vznikla u příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů 2019, se společně zamýšlí nad tím, zda lze za “normální” označit společnost v níž jsou jak v politické, tak v ekonomické, sociální i kulturní sféře všechny nejvyšší funkce zastoupeny jednodruhově.

„Výstava Futuroma představuje pohled vpřed - řekněme tak o půl století, zobrazuje normalitu jinakosti a naději, že jednoho dne bude to, co je dnes úsměvné, pro většinu lidí normální. AraFest je výjimečnou příležitostí pro boření předsudků, na festival každoročně přichází mnoho návštěvníků a rozhodně se nejedná pouze o Romy,“ vysvětluje umělecká ředitelka Ara Art, zpěvačk a herečka Pavlína Matiová.

V dalších dnech se festival ze Smetanových sadů přesune na různá místa v Plzni. Vzniknou tak ostrůvky romské kultury, Ara Islands, díky kterým na festival může širší publikum mnohem snáze narazit. V pátek 5.7. mohou lidé navštívit od 16.00 hodin buď prostor U Branky, kde proběhne taneční workshop Salut roma a sester Kačových, nebo ve stejnou dobu zajít na Mlýnskou strouhu, kterou se budou linout rytmy Gypsy jazzu. Vrchol druhého festivalového dne proběhne v Zach’s Pubu, kde se představí začínající hudební projekt ostříleného muzikanta Davida Krause s kapelou Gypsy Brothers. „Prostřednictvím ostrůvků Ara Islands bychom rádi oslovili ty diváky a posluchače, kteří náš festival neznají a pravděpodobně by na něj sami od sebe nezavítali. Takto jim nabídneme kvalitní zážitek a možná i špetku inspirace,“dodává ředitel Ara Art a hlavní dramaturg Ara Festu David Tišer.

Letošní ročník AraFestu slavnostně zakončí sobotní koncert pod širým nebem v prostoru U Branky, kde se představí velká jména současné romské muziky. Vystoupí mimo jiné znovuobnovená kapela Kale, která se po letech umělecké přestávky vrací na koncertní pódia, nově s populární slovenskou zpěvačkou romského původu Gitanou.

Kromě této hudební skupiny návštěvníci uslyší Martinu Balogovou, Kratejl Band, kapelu Lače Manuša a nebo také Lomnické čhave.

Festival se koná o prodlouženém červencovém víkendu od čtvrtka 4. do soboty 6. 7. 2019 v Plzni na několika různých stanovištích. Podrobnější informace jsou dostupné na webu a FB události AraArt.