Romský vzdělávací fond podpořil další romské vysokoškoláky stipendiem

Publikováno: 7. 12. 2018
Zdroj: Romea

Romský vzdělávací fond letos už osmým rokem udělil stipendium romským vysokoškolákům v České republice. V akademickém roce 2018–2019 z celkově 46 přijatých žádostí bylo podpořeno 16 talentovaných studentů. Na cestě k dosažení vysokoškolského titulu tak každý z nich získal roční podporu v částce 20 000 Kč. Na českých univerzitách mladí Romové studují různé obory.

"Stipendium pomáhá mě a mé rodině na platby kolejného v Praze a ulehčuje to trochu situaci rodičům, jelikož mám ještě tři mladší sourozence," říká pro Romea.cz nový stipendista Jiří Turko, student všeobecného lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. "Šel jsem na medicínu kvůli mé mladší sestře, která trpí Williamsovým syndromem. Od malička jsem s ní vyrůstal a byl pokaždé u toho, když postupovala nějaký lékařský zákrok. Od té doby jsem zjistil, že chci dělat to samé - pomáhat ostatním a léčit druhé," vysvětluje budoucí lékař.

Získat stipendium ale není lehké. Studenti musí vyplnit obsáhlou online žádost, kde popisují své studijní a profesní cíle, píší eseje na téma jak zlepšit postavení Romů v ČR. Podrobně informují o své finanční a sociální situaci. Musí mít dobrý studijní prospěch, který dokládají vysvědčením ze školy. K tomu navíc ještě dodávají dvě reference, které musí prokazovat, že se aktivně zapojili do dobrovolné činnosti pro nějakou romskou organizaci. Musí se dostavit na osobní pohovor. To pak vše hodnotí tříčlenná komise, kterou navrhuje organizace ROMEA ve spolupráci s REF (Romský vzdělávací fond).

Pokračování zde.