Romano kher v Oslu: Od oficiální omluvy norské vlády po komunitní centrum a mediální studio

Publikováno: 24. 11. 2021
Zdroj: Romea.cz

Začátkem listopadu slavnostně otevřel své nové sídlo Romano kher (Romský dům) v Oslu. Šest a půl let od oficiální omluvy norské vlády za příkoří před a po druhé světové válce se tak tamní Romové dočkali prvního důstojného místa pro své kulturní a společenské centrum.

Osmého dubna 2015, na Mezinárodní den Romů, došlo v Oslu k významné historické události: premiérka Erna Solbergová se jménem norské vlády oficiálně omluvila Romům za rasistickou vyčleňující politiku, kterou směrem k romské menšině uplatňovala před druhou světovou válkou a během desetiletí po ní.

„Mrzí mě také fatální důsledky této politiky během holokaustu. Je na čase morálně zúčtovat s temným obdobím našich dějin. Stát přiznává svou odpovědnost za chyby, které byly učiněny, a za křivdy na norských Romech,“ uvedla tehdy Solbergová. Vláda zároveň slíbila kolektivní kompenzaci a otevření romského centra.

Odškodnění ještě přesné podoby nenabylo, stále se o něm jedná. Centrum naopak svou podobu získalo velmi konkrétně – ne však zcela přímočarou cestou.

Pokračování zde.