Rada Evropy vyzvala Senát, aby schválil odškodnění obětí nelegálních sterilizací. Hlasování proběhne

Publikováno: 21. 7. 2021
Zdroj: Romea.cz

Ve čtvrtek 22. července proběhne v Senátu závěrečné hlasování o návrhu zákona o odškodnění žen, které protiprávně podstoupily sterilizaci. Ke schválení zákona vyzvala horní komoru Parlamentu ČR i Rada Evropy.

„Vyzývám členy Senátu, aby návrh zákona přijali, a využili tak vhodnou příležitost, kterou poskytuje, aby se oběti mohly dočkat určité míry spravedlnosti a posunuly se vpřed,“ apelovala v listu zaslaném Senátu komisařka Rady Evropy Dunja Mijatović.

Na Česko se ve stejné věci obrátila už v září loňského roku. „Návrh zákona poskytuje zvoleným zástupcům v České republice významnou příležitost vyřešit historickou nespravedlností vůči ženám, zejména ženám romského původu, které se staly oběťmi nucených a násilných sterilizací. Konkrétně by návrh zákona představoval významný krok k vytvoření dostupného a účinného mechanismu, který by zajistil, že oběti obdrží odškodnění za utrpěnou újmu, jak to vyžadují závazky České republiky v oblasti lidských práv,“ uvedla tehdy v dopise adresovaném Poslanecké sněmovně.

Pokračování zde.