Příběhy dánských Židů v Terezíně jsou dostupné i české veřejnosti

Publikováno: 1. 10. 2021
Organizace: MKČR

Internetový projekt studentů z jihodánské Univerzity v Odense, webová stránka danskejoederitheresienstadt.org, mapuje příběhy a osudy 470 dánských Židů deportovaných v roce 1943 do nacistického ghetta v Terezíně. Od 30. září je stránka nově dostupná rovněž v českém jazyce. Web vznikl ve spolupráci s fondem Arcadia, Velvyslanectvím České republiky v Kodani a Památníkem Terezín.

Web www.danskejoederitheresienstadt.org byl spuštěn v roce 2018 a vytvořili jej studentiz Univerzity v Odense v jižní Dánsku (University of Southern Denmark v Odense). Internetová stránka je součástí širšího projektu s názvem: „Dánští Židé v Terezíně“, který se věnuje terénním pracímv bývalém terezínském ghettu. Ambicí studentů bylo zprostředkovat příběh 470 dánských Židů, kteří po 1. říjnu 1943 – tedy datu, kdy německé okupační síly začaly dánské Židy pronásledovat - neutekli do Švédska, ale byli naopak zatčeni a deportováni do nacistického ghetta v Terezíně.

Cílem virtuální prezentace je topografie vzpomínek: jak si přeživší pamatují ghetto, jeho místa, události, nálady - kde žili, pracovali, kde dostávali jídlo a lékařské ošetření, na kterých místech probíhal černý obchod. Na mapě jsou však zaznamenána i ta místa, kde dotyční cítili, že polevil útlak, a kde se na chvíli cítili svobodní. Pro každou použitou vzpomínku byla vytvořena zvláštní mapa, kde jsou zanesena místa, který dotyčný zmiňuje. 50 interaktivních map pak poskytuje přístup k 1 000 výpisům tištěných a nepublikovaných pamětí, a také ke krátkým vysvětlením a článkům na konkrétní témata.

Pokračování zde.