Pietní akt v Letech u Písku

Publikováno: 6. 8. 2021
Zdroj: Romea.cz

V neděli 1. srpna se na místě pohřebiště koncentračního tábora v Letech u Písku uskutečnil tradiční pietní akt věnovaný romským obětem nacizmu. Akce se tradičně koná v květnu, letošní termín se podle Růžičky podruhé posunul kvůli koronaviru. ROMEA TV odvysílala pietní akt v přímém přenosu.

Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR v úvodním projevu varoval před populistickými stranami. Podle něj někteří politici se před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny uchylují ke špinění Romů, protože mají za to, že jim to u voličů přinese úspěch. Z politiků Růžička jmenovitě kritizoval hnutí SPD a jeho předsedu Tomia Okamuru, ke špinění Romů se podle něj uchylují i kandidáti jiných stran.

"Z tohoto nám posvátného místa my pozůstalí apelujeme na všechny voliče této země ... Vemte rozum do hrsti a nenaskakujte na populistické sliby kohokoliv," řekl Růžička.

Růžička také kritizoval policii České republiky v souvislosti s kauzou Stanislava Tomáše, který zemřel krátce po policejním zákroku. Připomněl i chování policistů v Sokolově, potom co skupina fotbalových fanoušků napadla místní Romy i jejich děti.

Pokračování zde.