Moje tělo, moje rozhodnutí

Publikováno: 20. 2. 2021
Zdroj: Slovo 21

Česká ženská lobby ve spolupráci s organizacemi Slovo 21 a SIMI zorganizovala 25. listopadu online debatu k Mezinárodnímu dni za odstranění násilí na ženách. Moje tělo, moje rozhodnutí, tak zněl název debaty, zaměřené na reprodukční práva Romských žen a migrantek u nás. Rozhodovat o svém těle se zdá být samozřejmostí, přesto ve světle událostí v Polsku, vidíme, že tomu tak nemusí být. Představa, že se téma reprodukčních práv žen České republiky netýká, je mylná. Jsou známé případy protiprávních sterilizací žen v Česku i z roku 2012, tedy více než 20 let po změně totalitní legislativy, která využívala tuto praktiku při genocidě romského a handicapovaného obyvatelstva.

Chtěla jsem, aby si tím žádná žena už nemusela projít

Elena Gorolová, mluvčí Spolku žen poškozených nucenou sterilizací, vyprávěla svůj příběh. Lékaři při porodu rozhodli, že kvůli komplikacím musí provést císařský řez. Ošetřující sestra Eleně Gorolové předložila k podpisu dokumenty. Zeptala se jí na jméno pro holčičku i pro chlapečka. Nevysvětlila čeho se dokumenty týkají a paní Gorolová je v bolestech podepsala. Lékaři provedli císařský řez a sterilizovali paní Gorlovou, aniž by ji slovně informovali.

„Když přišel doktor, tak jsem se ho ptala, co všechno se se mnou během porodu dělo. On mi řekl, že už nikdy nebudu mít děti. Bylo mi 21 let a já tomu nemohla uvěřit. Přála jsem si dceru, což se mi kvůli tomuto zákroku nepovedlo. Manžel byl rozčílený, protože o tom nevěděl a nedal žádný souhlas. Personál na něj chtěl volat policii, musel odejít,” vyprávěla Elena Gorolová. 

Není jedinou ženou v Česku, které byla nucená sterilizace provedena. Nejčastěji jim čelily Romky. Paní Gorolová začala docházet do Spolku vzájemného soužití, kde se setkala s dalšími ženami, které prožily nucenou sterilizaci, „necítila jsem se už tak osamoceně, že to udělali jenom mně. Vidět další ženy, kterým se to stalo, mě popohnalo k tomu, abych začala boj za odškodnění. Chtěla jsem, aby se to už nikdy nestalo, aby si tím žádná žena už nemusela projít.” K nucené sterilizaci u paní Gorolové došlo v roce 1990, bohužel jsou známy případy i z roku 2012. 

Pokračování zde.