Jedenácté setkání romských studentů BARUVAS: Setkání, které mění život mladým lidem

Publikováno: 28. 8. 2020
Zdroj: Romea.cz

Minulý týden se na chatě Doubravka, nedaleko Chotěboře, uskutečnilo zatím největší setkání BARUVAS. Program, který spojuje romské studenty středních a vysokých škol, se těší stále větší oblibě, a tak se letos setkání zúčastnilo 40 studentů. Během setkání se studenti dozvěděli informace o romské historii, vyzkoušeli si, jaké je to vytvářet časopis, a také ztvárnili mnohdy nelehká společenské témata zábavnou divadelní formou.

Obavy nováčků, Rompiliáda a romská historie

První den byl hlavně seznamovací. Téměř polovina studentů byla na BARUVAS poprvé, a tak ve vzduchu visely obavy, jestli se dokáží plnohodnotně zapojit do programu. Netrvalo dlouho a ukázalo se, že tyto obavy byly zbytečné. Zkušení "matadoři" si vzali "nováčky" na starost a už druhý den byli všichni skvěle naladěni na to, co je mělo čekat.

Druhý ročník Rompiliády (romská olympiáda, pozn. redakce) začal hned druhý den v neděli ráno překážkovou dráhou. Studenti, už rozděleni do sedmi skupin, tedy začali celotýdenní boj o mistra Rompiliády. Po sportovním úvodu přišlo na řadu téma romské historie.

Odpolední seminář pod vedením Markéty Hajské a Dany Hruškové byl rychlou sondou do historie Romů.

"Je důležité, aby se studenti dozvěděli něco víc o historii Romů. Na středních školách se takové věci neučí a všichni cítíme, že je důležité, aby naši stipendisté znali svou historii a uvědomili si, jak bohatá je kultura a historie Romů," říká Jitka Votavová, manažerka stipendijního programu organizace ROMEA.

Pokračování zde.