Ida Kelarová: Cesta z osad a ghett do světa je jedna z nejtěžších cest

Publikováno: 20. 7. 2021
Zdroj: Romea.cz

„Romským dětem chybí pocit, že jsou ve společnosti vítané. Jejich cesta ven ze začarovaného kruhu osad a ghett do světa, kde se od nich něco očekává, mohou si věřit a mohou něco dokázat, je jedna z nejtěžších cest. Sbor Čhavorenge je prostředím, které děti motivuje, aby se nevzdávaly svých snů a aby šly za naplněním svého životního příběhu,“ říká zakladatelka a sbormistryně dětského pěveckého sboru Čhavorenge (romsky Dětem) Ida Kelarová.

První konkurz do dětského pěveckého sboru Čhavorenge se konal v listopadu 2010, svou činnost zahájil v lednu 2011 pod záštitou MIRET, z. s. – Mezinárodní iniciativy pro rozvoj etnické tvorby. Jeho první velký koncert se uskutečnil 12. května 2011 v Hradci Králové, kde se představil společně s Filharmonií Hradec Králové, Škampovým kvartetem a tehdy ještě neznámým klavíristou Tomášem Kačem.

Až stočlenný dětský sbor se pod vedením zpěvačky Idy Kelarové od začátku zaměřuje na podporu a rozvoj talentovaných romských dětí ve věku od 6 do 19 let z vybraných obcí a měst České a Slovenské republiky. V průběhu let působili ve sboru asistenti sbormistryně Jan Dužda a Ota Bunda. Sbor má na programu romskou lidovou i původní soudobou hudbu romského skladatele a hudebníka Desideria Duždy, který na koncertech doprovází sbor hrou na kytaru a zpěvem.

Pokračování zde.