Dát nezaměstnaným i trestaný pracovat a ušetřit obecní peníze. Děčín ví jak na to

Publikováno: 17. 4. 2019
Zdroj: Agentura pro sociální začleňování

Ušetřit peníze městskému rozpočtu a efektivně řešit problémy s dlouhodobou nezaměstnaností v obci. Dva z hlavních důvodů, proč se Děčín odhodlal pro inovativní přístup. Do svého Střediska městských služeb, které se zaměřuje především na úpravu a úklid veřejných prostranství, začal nabírat mezi zaměstnance desítky lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce již delší dobu nebo za sebou mají trestní minulost. Po dobu jednoho roku mají pracovníci možnost získat potřebnou praxi, osvojit si pracovní morálku i získat důležité reference pro svou další pracovní dráhu. Se střediskem dnes totiž spolupracuje už několik soukromých firem, které tyto pracovníky přebírají. A spolupráci si chválí.

Třiatřicetiletý Vojtěch Daniš ve Středisku městských služeb (SMS) v Děčíně pracuje už několik měsíců. Nejprve u něj vykonával alternativní trest ve výši 300 hodin za neplacení alimentů. Aby je dokázal ve stanovené době odpracovat, opustil své předchozí zaměstnání v továrně a nastoupil k SMS, kde je vykonal za přibližně tři měsíce. Vedle toho chodil na různé brigády, aby uživil rodinu.

„Záleží asi na člověku, ale já jsem si při tom opravdu hodně věcí uvědomil. Už jsem byl ve výkonu trestu a vím, že do vězení rozhodně zpátky nechci," přiznává. V únoru pak plynule nastoupil na jedno z klasických pracovních míst, které středisko pro lidi se ztíženým přístupem na pracovní trh poskytuje. Vojtěch má zatím smlouvu na tři měsíce, přičemž se počítá s jejím prodloužením na jeden rok. „Většinou uklízím parky, dělám v lese," popisuje svou činnost. „Popravdě mě ta práce baví. Já jsem zvyklý dělat povenku, mně to vyhovuje."

Pokračování zde.