Online debata: Kalevala včera a dnes

17. 10. 2020 od 20.00
online

Epos Kalevala patří k základním kamenům finské kultury. Stal se hlavním kulturním východiskem národního probuzení, a zejména pak zlatého věku finské kultury na přelomu 19. a 20. století a umělce v nebývalé míře inspiruje dodnes. A to nejen ve Finsku. Komorní opera Hudební fakulty JAMU připravila na říjen 2020 světovou premiéru autorské opery S.A.M.P.O. Vládní opatření premiéru posunulo, a tak všechny zatím zveme alespoň na moderovanou online debatu o adaptacích Kalevaly v minulosti i současnosti.

Hosty debaty budou autor libreta opery S.A.M.P.O. Otto Kauppinen a překladatel z finštiny a „kalevalista“ Michal Švec. Moderuje divadelní dramaturgyně Barbara Gregorová ze Skandinávského domu Brno.

Dozvíte se, proč je Kalevala téměř nevyčerpatelným inspiračním zdrojem, co na ní dodnes láká finské i zahraniční umělce a jaké jsou její nejslavnější literární, filmové či divadelní adaptace.

Besedu můžete sledovat v živém streamu na Facebookové stránce Skandinávského domu v sobotu 17. 10. od 20.00. Po skončení bude záznam zveřejněn také v našem Youtube kanále.

Po debatě doporučujeme divákům zhlédnout sovětsko-finský velkofilm Sampo (1959; režie A. Ptuško a H. Harrivirta), který je s anglickými titulky zdarma k dispozici v online databázi Finského audiovizuálního institutu.

Organizace

Skandinávský dům, z. s.
Dejvická 3, 160 00 Praha 6, Hlavní město Praha, Česká republika
Telefon: +420 777 926 331, E-mail: info@skandinavskydum.cz, www.skandinavskydum.cz