Nezávislé Bělorusko

17. 6. 2021 19.00–20.00
online

Tvrdé a rozsáhlé represe v Bělorusku, rozpoutané režimem po zfalšovaných prezidentských volbách, se značnou mírou dotýkají tamní kulturní scény. Pro její podporu a popularizaci v České republice byla 17. listopadu 2020 v Brně při Centru experimentálního divadla založena Ambasáda nezávislé běloruské kultury. Ta mimo jiné iniciovala vyhlášení rezidenčních pobytů v ČR pro běloruské umělce. Činohra Národního divadla ve spolupráci s Pražskými křižovatkami tak uspořádaly rezidenci pro dvě běloruské dramatičky.

Režisérka a herečka Axana Hajková je zakladatelkou Svobodného divadla v Brestu, která pracuje na performativních a divadelních projektech, např. pro lidi se zdravotním postižením, pro sirotky a čečenské uprchlíky. Další rezidentkou je dramatička Alena Ivaňušenková, autorka oceňovaných divadelních her, psaných výrazným moderním jazykem v duchu poetiky nového dramatu, ve kterých se dotýká palčivých sociálních témat, zejména otázek postavení ženy ve společnosti. 

Debatu s oběma umělkyněmi a se Sjarhejem Smatryčenkou, mj. překladatelem díla Václava Havla, o síle a významu občanského postoje v současném Bělorusku a také o tom, jaké jsou v Praze podmínky k tvorbě, moderuje Jáchym Topol.

Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH.

Organizace

Knihovna Vácava Havla
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, Hlavní město Praha, Česká republika
Telefon: +420 222 220 112, E-mail: info@vaclavhavel-library.org, www.vaclavhavel.cz