Duchovní svět romské literatury

1. 12. 2021
Dominikánská 8, Husova 8, Praha 1

Romskou literaturu u nás kromě odborníků a nadšenců málokdo zná. A přece tu je a nabízí duchovní svět, do kterého stojí za to nahlédnout. Když mluvíme o Romech, o kom se vlastně bavíme? Jaké místo má v romské kultuře slovo, jazyk, vyprávění? Romští spisovatelé – není to protimluv? Jak si stojí romské psaní, překlad, knižní produkce, literární provoz? Jak vypadají lidové romské náboženské představy, jak vypadá „romské křesťanství“?

Hosté

  • Zbyněk Andrš, Stanislava Miková, Karolína Ryvolová. Moderuje Alena Scheinostová

Zbyněk Andrš je romista, zabývá se zejména jazykem, ústní slovesností a etnohistorií Romů z pohledu lingvistické antropologie, folkloristiky a vizuální antropologie. Působí na Katedře sociální a kulturní antropologie Filosofické fakulty Univerzity Pardubice.
Stanislava Miková je romská spisovatelka. Podílela se na projektu Paměť Romů jako tazatelka pamětníků. Svou tvorbu pravidelně uveřejňuje ve sborníku Romano džaniben, občasně v časopisu Romano voďi, v týdeníku Respekt, na serveru Romea.cz či stanici ČRo Vltava. Ve sbírce O mulo! Povídky o duchách zemřelých (Kher) byla otištěna její povídka Porušený slib.

Karolína Ryvolová je romistka. Působí v nakladatelství romské literatury KHER. Letos vydala knihu Špačkem tužky na manžetě (Slovo 21), která sleduje příběh romské literatury.

Organizace

Více informací najdete na www.facebook.com