Chudoba a dluhy v Česku – mantinely sociální politiky

1. 4. 2019 19.00–21.00
Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00

Řešení chudoby a sociálního vyloučení v Česku se opět vzdaluje. V roce 2018 se rozpadla záchranná síť chudinských dávek a severočeská a severomoravská města zavalila tsunami vyhlašování tzv. bezdoplatkových zón. Parlament prosadil „nová“ pravidla pro oddlužování, kvůli kterým je insolvence nedostupná pro stovky tisíc lidí s mnohačetnými exekucemi. Vyšlo najevo, že v šedé ekonomice je v Česku přes 600 tisíc lidí. Vláda zároveň vzdala přípravu zákona o sociálním bydlení a chce podporovat výstavbu sociálních domů s ostrahou, jakýchsi státních ubytoven, a bez rozmyslu zasahovat do dávek na podporu bydlení, které jsou hlavním pilířem bytové politiky v Česku a záchrannou sítí pro více než dvě stě tisíc domácností v Česku…
V debatě o současné sociální politice budeme hovořit o tom, jaké dopady těchto událostí a rozhodnutí již teď vidíme v terénu, a jaké očekáváme v budoucnu. O tom, jaká rozhodnutí a opatření by naopak měla vláda přijímat, aby se situace v sociálním vyloučení zlepšovala.

Diskuze se zúčastní

  • Martin Šimáček, IPSI, ředitel
  • Alena Zieglerová, IPSI, expertka na zaměstnanost
  • Jaroslav Valůch, IPSI, expert na bezpečnost
  • zvláštní host: Martin Nekola, Centrum pro sociální a ekonomické strategie, Katedra veřejné a sociální politiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Večer připravila Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Institutem pro sociální inkluzi.

Organizace

Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, Hlavní město Praha, Česká republika
Telefon: +420 222 220 112, E-mail: info@vaclavhavel-library.org, www.vaclavhavel.cz