Židé v Íránu

26. 6. – 15. 9. 2019
26. 6. 2019 17.00–18.00 – vernisáž
Jeruzalémská synagoga, Jeruzalémská 7, 110 00 Praha

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy fotografií íránského fotografa Hasana Sarbakhshiana "Židé v Íránu".

Hasan Sarbakhshian (*1968) je významný fotograf, dokumentarista, producent a editor. Narodil se a vyrůstal v Íránu a v současnosti žije v Praze. Jeho dílo pokrývá různorodá témata a objevuje se v mnoha významných médiích, jako jsou The New York Times, The Washington Post, Newsweek, Time a The Economist.
Více než 10 let byl fotografem Associated Press a za svou práci získal řadu ocenění.

Ostrá rétorika mezi Izraelem a Teheránem maskuje fakt, že největší židovská komunita na Blízkém východě se nachází právě v Íránu. Židé tu žili od dob babylónského zajetí, tedy asi 2700 let. A před rokem 1979 se jich zde nacházelo okolo jednoho sta tisíc.

Nejsou tu uvěznění jako sovětští Židé v letech 1960–1980. Spíše se každý den rozhodují, zda zůstat v zemi, kterou v uplynulých tisíciletích nazývali domovinou. Tisícovka jich opustila zemi už tři dny po převratu v roce 1979 – přesně v den, kdy do Teheránu dorazil palestinský vůdce Jásir Arafat, aby se setkal s ájatolláhem Chomejním. Od té doby se komunita zmenšila na třetinu. A Židé, kteří nechtěli Írán opustit, byli a jsou nuceni ke kompromisům s vládou.

Vernisáž bude doprovázena přednáškou "Život Židů v Íránu v 21. století – mezi dvěma domovy", kterou přednese odborný asistent Lior Sternfeld z katedry Historie a židovských studií na Státní univerzitě v Pensylvánii.

Organizace

Více informací najdete na www.facebook.com