Oslavy Mezinárodního dne Romů 2021

7.–9. 4. 2021
online

Držíme spolu – L´ikeras peha! Ve čtvrtek 8. dubna si opět připomeneme Mezinárodní den Romů. Jeho oslavy v režii Ara Art proběhnou již podruhé online. 

Společnost Ara Art pořádá oslavy Mezinárodního dne Romů letos už posedmé, tentokrát s tématem Držíme spolu - L´ikeras peha. V loňském roce přišel nejvýznamnější romský svátek v době, kdy jsme v souvislosti s tehdy čerstvě nastupující pandemií poprvé zažívali uzávěru veřejného života. Tehdy jsme věřili, že se „živě“ sejdeme nejpozději na podzim a pokud ne, tak že si o to více užijeme oslavy a další kulturní akce nejpozději v následující sezóně. Ukázalo se však, že taková míra optimismu nebyla na místě. 

A tak je letos v plánu již druhý ročník oslav MDR, u nějž přivítáme diváky v pohodlí jejich domovů u obrazovek a monitorů. Na každý ze tří dnů oslav je přichystán slavnostní večer s jedním pozvaným hudebním hostem (respektive kapelou). Nebude se však jen hrát a zpívat, ale trochu netradičně se bude i hodně povídat. „Na letošek jsme připravili sérii tří koncertních talk show. Vše jsme naplánovali tak, aby oslavy mohly proběhnout, ale abychom zároveň byli schopni dodržet přísně nastavená bezpečnostní opatření. Proto jsme změnili formát a dramaticky omezili počet vystupujících i členů realizačního týmu,“ vysvětluje David Tišer, ředitel organizace Ara Art a režisér všech tří slavnostních večerů i jejich online přenosů.

Ve středu 7. dubna si tak diváci užijí koncert a povídání se členy hudebního uskupení Lače Manuša – s frontmanem, zakladatelem a skvělým gypsyjazzovým kytaristou Tiborem Židou a se zpěvačkou Pavlínou Matiovou. Na den hlavního svátku, tedy čtvrtek 8. dubna, je naplánováno vystoupení kapely Bachtale Apsa, jejíž nejvýraznější postavou je dnes již proslulý romský akordeonista Mário Bihári. Kromě muzikantů se však diváci mohou těšit také na zvláštní hostku, kterou bude dlouholetá přítelkyně a umělecká spolupracovnice Mária Biháriho Bára Hrzánová. V pátek 9. dubna se pak série slavnostních online večerů zakončí vystoupením oblíbené zábavové kapely Pefek Band. Každým z večerů provede diváky zkušený moderátor a především také skvělý muzikant Vojta Lavička, kterého podpoří Claudie Laburdová. „Vstup do prostoru, odkud se bude vysílat, bude povolen pouze s negativním testem, který na naše náklady provede zdravotnický personál přímo před vstupem do divadla. Testovat budeme samozřejmě každý den znovu. Spolu s dodržováním zásady tří R tak chceme eliminovat případné riziko přenosu viru,“ vysvětluje Tišer.

Vedle hlavních večerů jsou pro diváky jako doprovodný program připraveny na středu a čtvrtek také dvě nehudební akce. Ve středu 7. dubna proběhne od 18.00 hodin také debata o romské literatuře, kterou zaštiťuje nakladatelství Kher, jež do debaty vyslalo svou redaktorku Lenku Jandákovou a jednu ze svých kmenových autorek Stanislavu Ondovou. Ve čtvrtek 8. dubna pak od 17.00 hodin bude pro diváky MDR online připravena kuchařská show romského módního návrháře, výtvarníka a kuchaře, který v loňském roce zazářil v televizní reality show Master Chef, Pavla Berkyho. Jeho vystoupení bude přenášeno vedle facebookové stránky Ara Art také na profilu Romsko-české dobroty, který sleduje bezmála sedm desítek tisíc lidí. 

„Samozřejmě, že bychom mnohem raději slavili náš svátek tak, jak jsme zvyklí – zpěvem, hudbou a tancem ve velké společnosti lidí. Nechceme ale jen plakat nad tím, že to nejde, raději budeme aktivně hledat všechny možné cesty, jak být spolu a vzájemně se podpořit. Věříme, že právě teď je čas, kdy všichni musíme držet spolu a táhnout za jeden provaz. Když to uděláme, můžou tyto online oslavy být opravdu poslední a na všech dalších se už uvidíme osobně,“ dodává Tišer.

Medailonky hostů

Pavel Berky

Pavel Berky je módní návrhář, který ve svém oboru sklidil mnoho úspěchů na celém světě. Své kolekce předváděl v rámci např. New York Fashion Week, London Fashion Week nebo Prague Fashion Week. Vyhrál také americkou soutěž Exalt Fashion Show v Salt Lake City a oblékl v minulosti mnoho celebrit mezi které patří např. Lucie Vondráčková, Monika Bagárová nebo Sisa Sklovská. Mezi jeho další vášně patří vaření. V roce 2020 vešel do povědomí širší veřejnosti díky jeho účasti v soutěži MasterChef Česko, kde nakonec skončil na třetím místě.

Info přímo na MDR: "Na MDR 2021 jsem si připravil speciální živé vysílání, ve kterém budu připravovat snad netradičnější romské jídlo – goja. Jak je u mě již zvykem, tak se pokusím najít cestu, jak jídlo ozvláštnit a zajímavě naservírovat ale zároveň v něm zachovat naše tradice. Jestli se mi to povede můžete sledovat už 8. dubna od 17.00 hodin." 

Mário Bihári & Bachtale apsa & Bára Hrzánová 

Kapela Bachtale Apsa patří k tomu nejlepšímu, co v současnosti naše romská hudební scéna nabízí. Název Bachtale Apsa, v překladu Slzy štěstí, vyjadřuje pestrost nálad a emocí, které romská hudba odnepaměti v posluchačích vyvolává. Kapela spojuje muziku balkánských, maďarských, španělských, ruských i slovenských Romů. Nechybí samozřejmě klasické čardáše. Repertoir ovšem netvoří jen romská tradiční hudba, ale také autorská tvorba leadera kapely Mária Biháriho a dalších členů kapely. Ve skladbách se prolínají romské melodie a rytmy s latinskoamerickou hudbou, tangem, flamencem, swingem a dalšími styly. Mário Bihári a jeho kolegové z kapely Bachtale Apsa tvoří s Bárou Hrzánovou skvěle tepající celek, ze kterého se bez okolků valí pozitivní energie. 

Nakladatelství Kher

Jak si vede současná romská literatura? O čem autoři píšou a proč jejich tvorbu čtenáři vyhledávají? V čem bývá autorova cesta k vydávání odlišná a jeho role specifická? Jaké mají cíle a kde se s jejich dílem můžete setkat? S čím se romská literatura potýká? Jak se stát romským autorem? Může literatura změnit smýšlení majority o Romech?

Debata s Lenkou Jandákovou, redaktorkou nakladatelství romské literatury KHER, a vycházející spisovatelskou hvězdou Stanislavou Ondovou, která představí své povídky.

Lače manuša

Tibor Žida, uznávaný jazzový kytarista, skladatel, zpěvák a pedagog, který účinkoval ve známé kapele Gipsy.cz, Pavlína Matiová, talentovaná zpěvačka a herečka a další uznávaní romští hudebníci tvoří hudební seskupení Lače manuša/Dobří lidé. Společně vytvořili repertoár balancující v různých žánrech romské hudby od tradičního romského folkloru přes swing až po rnb.

Pefek band

Kapela Pefek band se skládá ze čtyř členů, z nichž dva hrají na klávesy, jeden na saxofon a jeden je zpěvák. Na hudební scéně se pohybuje už dva roky a její jméno vzniklo podle přezdívky zakladatele, Jana Siváka (Surmaje). Skupina hraje především vlastní skladby, které tvoří členové společně, v repertoáru nechybí ani tradiční písně ze zábav.

Organizace

Více informací najdete na www.facebook.com