Dny Severu 2021

23. 11. – 8. 12. 2021
Brno, Praha

Téma už dvanáctého ročníku festivalu severské kultury zní fakta versus fikce.

Festival zahájí 23. listopadu promítání dokumentárního filmu Muž, který si hrál s ohněm o slavném švédském spisovateli a novináři Stiegu Larssonovi. Snímek bude v českých kinech uveden úplně poprvé. Z filmů se dále můžete těšit na dánský thriller Idealista inspirovaný skutečnými událostmi z dlouho utajené historie dánsko-amerických mocenských vztahů a na norské válečné drama Ten dvanáctý o boji Norů proti nacistickým okupantům a o přežití v severské divočině.

Hlavními hosty festivalu budou švédská reportážní autorka Elisabeth Åsbrink (A stromy ve Vídeňském lese stále stojí) a litevský spisovatel Alvydas Šlepikas (Jmenuji se Maryte). Beseda s těmito dvěma tvůrci se uskuteční jak v Praze, tak v Brně a poodhalí odlišný způsob zachycení (po)válečných událostí v beletrii a non-fiction. Na realitu a umělecké zpracování se zaměří i další dvě debaty: v Praze si představíme nejnovější titulystaroseverské literatury a v Brně si posvítíme na osobnost a dílo finského klasika Miky Waltariho.

Více informací o festivalu najdete zde.

Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna, severských velvyslanectví v ČR a Litevského kulturního institutu.

Organizace

Skandinávský dům, z. s.
Dejvická 3, 160 00 Praha 6, Hlavní město Praha, Česká republika
Telefon: +420 777 926 331, E-mail: info@skandinavskydum.cz, www.skandinavskydum.cz