Agata Siniarska: Second Nature

20. 7. 2019 20.00–21.00
Kampus Hybernska, Hybernská 4, Praha

Původní idea tohoto projektu je zasazena v portrétu tanečnice, choreografky, ženy jménem Pola Nireńska, polské židovky, která byla vždy o krok napřed před nacisty, a přesto neunikla vzpomínkám na holokaust, které jí pronásledovaly. Holokaust je zkáza a je nepřekonatelnou zkušeností lidského pokolení. Podobný osud čeká naše životního prostředí.

Genocida nacistů se vlastně dosti podobá destrukci životního prostředí. Lidskost utrpěla v důsledku všech vyhlazovacích operací ve své podstatě. Zkáza životního prostředí je naše současná forma vyhlazování. Stejně jako během holokaustu je dnes příroda současně svědkem i obětí toho, jak lidstvo páchá zlo a způsobuje ekologické katastrofy. Uběhlo 70 let od zločinu nacistů a my můžeme na vlastní oči sledovat, jak se vyvíjí ekologická krize. Vědecké studie varují, že pokud nezměníme přístup, většina lidstva tu už za dalších 70 let nebude. Čeká nás úplná zkáza, která postupuje pomalu, tak trochu bez povšimnutí.

Jsme generace, která se narodila několik desítek let po holokaustu, a proto si nemůžeme dovolit pasovat se do role účastníka této historické události, životního příběhu Poly Nireńské. Jen těžko bychom uměli vyjádřit tu hrůzu a předstírat, že jsme jí pochopili. Nicméně doufáme, že konfrontací příběhů jednotlivců i těch společně sdílených se můžeme z těchto událostí poučit.

Podnětem k zaměření se na Polu Nireńskou bylo výběrové řízení na taneční vystoupení inspirované právě Polou Nireńskou, které vyhlásil Adam Mickiewicz Institute ve spolupráci s Institute of Music and Dance. Ke stému výročí získání nezávislosti spustilo Polsko projekt “Choreographic Territories – New Paths for the Avant-garde”, který je příležitostí pro mladé tanečníky a choreografy inspirovanými choreografií světové úrovně a polského původu. “Second Nature” je druhým projektem v řadě po “The Yanka Rudzka Project: Polyphonies”. V nadcházejících letech se zúčastnění umělci chopí ještě uměleckého ztvárnění inspirovaného jmény Bronislava Nijinska a Marie Rambert. Cílem projektu je znovuobjevení a podpora současného tance ve střední a východní Evropě. Představení budou uvedena ve vybraných zemích.

“Second Nature” vzniklo ve spolupráci s Adam Mickiewicz Institute, the Institute of Music and Dance and HELLERAU v premiéře pro “Erbstücke“ .Představení bude uvedeno v červnu, červenci, září a říjnu v Polsku, České republice, Slovenské republice, Rumunsku a Bulharsku.

Organizace

Více informací najdete na www.facebook.com