20. století – Virtuální výstava obrazů Nikolaje Nikolova-Zikova

9.–30. 11. 2020
online

Letos na začátku října byla v galerii Sredec Ministerstva kultury v Sofii zahájena první samostatná výstava výtvarníka Nikolaje Nikolova-Zikova. Expozice zahrnuje více jak třicet maleb. Velká část z nich vznikla na konci 70. a na začátku 80. let minulého století.

Nikolaj Zikov se narodil v Sofii v roce 1946. Vystudoval Výtvarné gymnázium a Dekorativně-monumentální malbu na Akademii výtvarných umění (absolvoval v roce 1975). Po dokončení studia začal pracovat na cyklu 20. století, který se setkal s nesouhlasem komunistického režimu. Vadilo poslání obrazů i přítomné surrealistické prvky. Výsledkem bylo zastavení práce na jeho cyklu, dokončené obrazy nesměly být zařazeny do žádné výstavy a výtvarník byl, jako mnoho jiných v té době, ve značné izolaci. V té době se Nikolaj Zikov malby zřekl a jako umělec se začal věnovat monumentálnímu umění. Vytvořil mnoho kovových plastik, mozaiky, sochy a fresky, které jsou dodnes součástí veřejného prostoru v Bulharsku.

O několik desetiletí později před svými 75. narozeninami se Nikolaj Zikov vrátil k malbě a připravil svou první samostatnou výstavu 20. století. Expozice představuje mix olejomaleb, které výtvarníkovi způsobily problémy na počátku jeho kariéry a staré studie realizované v roce 2020.

Výstava měla být zahájena v naší Galerii BKI-Praha 9. listopadu 2020. Vzhledem okolnostem vám ji přinášíme jiným způsobem. Z pohodlí domova si můžete expozici prohlédnout ve videu na naší webové stránce zde.

Organizace

Bulharský kulturní institut
Klimentská 6, 110 00 Praha 1, Hlavní město Praha, Česká republika
Telefon: +420 233 326 862, E-mail: bki@bki.cz, www.bki.cz