Dnes je  23. 2. 2017, 12:34
Hlavní menu
Aktuality » Rozhovory
9.2.2017

Rozhovor s doučovatelkou češtiny

Od začátku školního roku se romští studenti programu Gendalos mohou potkávat na doučování češtiny a lekcích čtenářské gramotnosti s věčně usměvavou Kateřinou Szczepanikovou. Kateřina má k literatuře a českému jazyku opravdu vřelý vztah. Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a pracovala jako knižní a rozhlasová redaktorka. Nějaký čas také pobývala s rodinou v cizině, kde její děti chodily do školy, a tak zažila i jiné modely vzdělávání, než jsou ty české. Přečtěte si, jak se Kateřině líbí práce s romskými studenty.

detail
6.2.2017

Můžeme spolu: Chtěla bych, aby se každý člověk na zeměkouli mohl najíst, říká Jelena Silajdžić

Už spoustu let si kladu otázku, kde ta ženská na to na všechno bere energii. Kdykoli člověk přijde do Slova 21 – v létě, v zimě, ráno, večer, ve státní svátek nebo o víkendu, téměř vždycky tam je. Vždycky usměvavá, plná nápadů. Obklopená lidmi, kteří to, že „můžeme spolu“ nejenom říkají, ale i žijí. Slovo 21 je jedno z míst, kde jsou Romové a ne-Romové a i všichni další ti a ne-ti spolu. Žijí spolu, kouří spolu, pracují a ve volném čase se kamarádí. Jelena sama žila dlouho v Sarajevu, odkud ji vyhnala válka. Po příchodu do České republiky se pak dokázala postarat nejen o sebe a svoji rodinu, ale neúnavně pomáhá i dalším.

detail
23.1.2017

Můžeme spolu: Sdílená každodennost děti naučí, že jsou všichni normální lidi, říká Tereza Vávrová

Tereza Vávrová se dlouhodobě zabývá otázkou česko-německého smíření, výukou moderní historie a občanského vzdělávání a je mimo jiné ředitelkou spolku Antikomplex. Je to zároveň člověk, který má velký rozhled a dokáže s velkou hbitostí propojit dění, které sleduje u nás, s příklady z nejrůznějších zemí – od Běloruska až po Izrael. Je to neúnavný hledač a objevitel nových cest, které mohou propojit lidi z různých prostředí. I proto jsem ji oslovila.

detail
17.1.2017

Arabská komunita v České republice je pestrá a integrovaná

Docent František Ondráš je český arabista. Působí mimo jiné na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Jeho specializace je arabský jazyk a literatura.

detail
17.1.2017

Jozef Miker: Štve mě, když Romy proti migrantům verbují příznivci Dělnické strany

Aktivista a dobrovolník Jozef Miker dnes poskytl serveru Romea.cz rozhovor, ve kterém vysvětlil, proč se zapojil do podpory akce Pochod pro Aleppo, která se snaží upozornit na válečný konflikt v Sýrii a problematiku přijímaní uprchlíků na evropském kontinentě. "Nemůžou přece nevidět, že když i my Romové jsme tu vnímaní jako cizinci i po 700 letech soužití, budou tu jako cizí element logicky vnímaní i oni," nechápe odmítavý postoj části Romů k migrantům Jozef Miker.

detail
22.12.2016

Patrik Kotlár: Snažíme se odstraňovat pomyslnou zeď mezi Romy a majoritou

"Snažíme se odstraňovat pomyslnou zeď mezi Romy a majoritou," říká v rozhovoru Patrik Kotlár, zakladatel a předseda spolku Romany art workshop, který nabízí dětem smysluplné volnočasové aktivity. Jaký byl důvod, proč se rozhodl věnovat mladým lidem a jak se mu to daří se ptala Veronika Kačová.

detail
8.12.2016

Rozhovor se sociologem Karlem Čadou o vietnamských bistrech v Praze

Máte své oblíbené vietnamské bistro, kde vaří tu nejlepší polévku Pho Bo? K obědu jste si zvykli chodit na bagetu Bánh mì? S nadšením vítáte každou novou vietnamskou restauraci v centru Prahy, protože za autentickou vietnamskou kuchyní už nemusíte jezdit do Sapy, Berlína nebo dokonce až do Vietnamu? Pak by vás mohlo zajímat, co vlastně stojí za nedávným boomem vietnamských podniků v Praze a že po těch nejzajímavějších z nich se můžete nechat odborně provést.

detail
20.10.2016

Nové číslo bulletinu Slovo – Sýrie očima syrsko-české lékařky Samiry Sibaiové

V útulné kavárně v centru Prahy jsem se sešla s příjemnou a sympatickou syrsko-českou lékařkou, Samirou Sibaiovou. Samira (35 let) pochází ze Sýrie, v současné době však pracuje v nemocnici v Praze. O Sýrii se svět začal ve velkém zajímat ve chvíli, kdy tam propukla občanská válka, a později ve spojitosti se samozvaným Islámským státem. Sýrie však byla krásná země s bohatou a zajímavou historií. Zajímal mě proto život v Sýrii před válkou.

detail
4.8.2016

Rozhovor s Denisou Horváthovou o významu komunikace jako klíčového prvku vzájemného soužití

„Efektivní komunikace je základem každého soužití,“ říká Ing. Denisa Horváthová, koordinátorka projektu Posílení interkulturních kompetencí pracovníků OAMP a dalších pracovníků veřejné správy. Hlavním cílem projektu je zlepšit komunikaci mezi pracovníky veřejné správy a cizinci žijící v ČR.

detail
1.7.2016

Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinám

Už 19 let v Brně působí IQ Roma servis, který nabízí celou řadu sociálních služeb a usiluje o důstojný život Romů. My si v následujících minutách řekneme, jak vypadá terénní sociální práce, a také prozradíme, jak IQ Roma servis spolupracuje na projektu Rychlého zabydlení.

detail
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10   

Kalendář akcí

«  
  »
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Nejbližší akce

Křesťané na Blízkém východě

Křesťané na Blízkém východě

Workshop "mešita ve městě"