Dnes je  27. 6. 2017, 09:08
Hlavní menu
Archiv » ERMD v ČR

ERMD v ČR - Společně napříč kulturami


Národní kampaň Evropského roku mezikulturního dialogu v ČR se soustředila na vytvoření sítě nevládních neziskových organizací, které jsou aktivní v oblasti mezikulturního dialogu, a propagaci jejich aktivit mezi širokou veřejností napříč celou Českou republikou.

Národní projekt Evropského roku mezikulturního dialogu v ČR měl za cíl šíření témat otevřeného mezikulturního dialogu napříč celou Českou republikou. Mimo jiné k tomu užíval příklady dobré praxe - projekty, které se již v minulosti úspěšně realizovaly. Přímou podporou projektů vycházejících z těchto příkladů dobré praxe byla vyvíjena snaha pokrýt rozmanité oblasti umění a vzdělávání podporou koncertů, dílen, seminářů, diskusí, výzkumů a vzniku nových divadelních představení.

Mezi projekty, které spoluvytvářely kampaň Evropského roku mezikulturního dialogu v České republice, byly:


 

Divadlo Archa: Bez řečí, no problem…
premiéra listopad 2008, www.archatheatre.cz

Projekt se soustředil na přímou interakci mezi uprchlíky/imigranty a studenty středních škol. Divadlo Archa využilo své zkušenosti a již vytvořených vztahů se středními školami a uprchlickými tábory. Studenti se zapojovali do tvůrčího procesu společně se zástupci jiných kultur a profesionálními umělci. Představení bylo prezentováno nejenom v pražském Divadle Archa, ale i na vybraných středních školách v celé ČR.

 

Člověk v tísni: Programy multikulturního vzdělávání v ČR
www.clovekvtisni.cz

Cílem tohoto projektu bylo sebrat a analyzovat co možná největší množství informací o programech multikulturního vzdělávání a provést analýzu jejich efektivity. Na základě této analýzy vznikl seznam příkladů dobré a špatné praxe, který zahrnoval i doporučení, jak učinit multikulturní strategie efektivnější tak, aby byly ve svých cílech maximálně realistické, ve svých výsledcích efektivní a ve své teoretické základně smysluplné a konzistentní. Tento výsledek byl distribuován mezi „multikulturní vzdělavatele“, profesionály a širokou veřejnost.

 

Člověk v tísni: Interkulturní vzdělávání – rozšíření a aktualizace manuálu pro učitele
www.clovekvtisni.cz

Cílem tohoto projektu bylo vytvořit srovnávací metodologický materiál pro učitele obsahující obecné informace o tématech interkulturního vzdělávání a jeho vztahu k českému vzdělávacímu systému. Další část byla věnována výukovým metodám na poli interkulturního vzdělávání (komunikace, interakce, práce s předsudky a stereotypy). Nejrozsáhlejší část se soustředila na specifické etnické, náboženské či jinak definované skupiny a obecnější problémy, jako jsou subkultury, neonacizmus či gender. Cílem publikace bylo poskytnout aktuální pohled na sociální otázky současného světa a zařadit je atraktivním způsobem do lekcí.

 

Brněnské kulturní centrum: Babylon Fest
12. - 15. 6. 2008 / Brno / www.kultura-brno.cz

Prostřednictvím pestré škály kulturních a společenských aktivit chtěl projekt oslovit co největší množství brněnských a jihomoravských občanů, kteří se doposud nezajímali o fakt, že na území Brna a celého Jihomoravského kraje žije řada občanů jiné národnosti či etnické příslušnosti. Tyto příslušníky jiných kultur se snažilo představit v širokého záběru jejich aktivit.

Projekt zahrnoval koncerty, workshopy, diskusní setkání, videoprojekce, výstavy i dětské dílny.

 

Půlnebí: Hlasohled
www.hlasohled.cz

Lektoři pozvaní k vyučování v rámci projektu Hlasohled nabízeli možnost zakusit kulturně specifické způsoby práce s hlasem. Dílny byly otevřeny všem, kdo se zajímají o jiné kultury či o práci s hlasem bez nutnosti předchozí zkušenosti se zpěvem. V dílnách Hlasohledu mohl každý účastník zakusit kořeny cizích kultur skrze vlastní projev.

 

Poradna pro integraci: festival Barevná planeta 2008
8. – 9. 9., Ústí nad Labem, www.barevnaplaneta.cz

Cílem tohoto projektu byla realizace multikulturního festivalu Barevná planeta v Ústí nad Labem. Festival je organizován ve spolupráci s komunitami cizinců žijících na území ČR. Tento přímý a bezprostřední  kontakt mezi českými občany a cizími kulturami je jednou z cest, jak pomoci imigrantům pochopit kulturní diverzifikaci jako sociální fakt, který je neohrožuje, a který je naopak může obohatit. Takto svádí festival lidi různých kultur ke spontánnímu kontaktu a vzájemnému porozumění.

 

REPT: Identita 1: Náš Islám (divadelní představení)
www.reptos.cz

Cílem projektu bylo šířit myšlenky otevřené občanské společnosti formou divadelního představení, které užívá dokumentární styl práce a živé diskuse. Centrálním tématem byla reflexe Islámu v evropských a českých médiích. Projekt byl zaměřen na mládež, širokou veřejnost, minority a imigranty.

 

Kultury od vedle: Vytváření evropské sítě pro mezikulturní dialog
www.mkc.cz

Projekt byl zaměřen na lokální komunity. Skrze osm mediálních projektů měl být vytvořen prostor pro výměnu informací o různorodých mezikulturních sousedstvích a zkušenostech jednotlivých účastníků. Podrobnější informace zde.

 

Kromě podpořených projektů probíhaly pod hlavičkou ERMD 2008 po celý rok v České republice další aktivity a akce neziskových organizací a kulturních menšin, jejichž náplní byla podpora mezikulturního dialogu.

 

Ke stažení

Závěrečná zpráva Najdi se v Evropě (dokument MS Word)Závěrečná zpráva Najdi se v Evropě

Kalendář akcí

«  
  »
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nejbližší akce

Hate Speech 2017 - volby a společnost

Odborná konference. Zdraví a sociální začleňování

Ida Kelarová uvede „své“ mladé romské muzikanty