Dnes je  26. 3. 2017, 16:58
Hlavní menu
články
25.3.2017

Žij Svůj sen: start-up klub pro mládež

Chceš uplatnit svůj talent? Máš nápad, jak kolem sebe něco změnit? POMŮŽEME TI USKUTEČNIT TVOJE NÁPADY A SNY!

detail
25.3.2017

Manipulace a šíření nenávisti: Z vyděšené ženy v šátku udělali rasisté bezcitné monstrum

Londýnský teroristický útok vyvolal na sociálních sítích sérii manipulací, které mají jediný cíl: Šířit nenávist proti celé jedné skupině obyvatel.

detail
25.3.2017

Diskriminačního jednání neubývá

Česká obchodní inspekce pravidelně prověřuje, zda na českém trhu nedochází ze strany prodejců k některým formám diskriminace spotřebitelů. V roce 2016 uskutečnila celkem 1 412 kontrol. Podezření na diskriminační jednání bylo zjištěno v 19 případech, což je stejný počet zjištění jako v roce 2015. „Inspektoři ČOI se nejčastěji setkávali s diskriminací z důvodu národnosti, kdy například anglicky mluvícím zákazníkům byly v restauracích účtovány vyšší ceny než českým spotřebitelům. Z výsledků kontrol vyplývá, že projevy diskriminace neměly v minulém roce klesající tendenci. ČOI  plánuje tyto kontroly důsledně provádět i v letošním roce,“ řekl Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

detail
25.3.2017

Štěpán Vidím Drahokoupil: Uznání diskriminace okresním soudem je přelomové

Diskriminace romských dětí ve školách není pro většinu lidí příliš velkou novinkou. Snad každý kdo kdy mluvil jen s několika Romy, Romkami o jejich zkušenostech se vzděláváním v ČR, se dozví nemálo konkrétních příkladů z jejich vlastních životů. Na nerovný přístup ke vzdělávání a nižší kvalitu pro romské žáky dlouhodobě upozorňují české i mezinárodní nevládní organizace, Veřejný ochránce práv, soud ve Štrasburku a ukazují to i data ministerstva školství. Přesto je však rozhodnutí okresního soudu v Ostravě v případě ZŠ Pěší velmi důležité. Jedná se totiž o první případ, kdy soud rozhodl o diskriminaci z důvodu etnického původu, aniž by se občané ČR museli dovolávat svých práv ke krajskému soudu, ústavnímu soudu nebo až do Štrasburku. Samozřejmě je na místě zdrženlivost, protože žalovaný ředitel se může odvolat a uvidíme, jak případ ještě dopadne.

detail
25.3.2017

Průzkum: Většina lidí neodmítá inkluzi dětí do běžných tříd. Nejvíce vadí začleňování romských a handicapovaných dětí

Většina lidí (53 procent) neodmítá začleňování handicapovaných dětí do běžných tříd, pokud budou splněny určité podmínky. Skupiny lidí, kteří mají vůči inkluzi vyhraněné názory pro nebo proti, jsou menší. Vyhraněných odpůrců inkluze je zhruba 32 procent, příznivců asi 15 procent. Ukázal to společný průzkum společností EDUin, Socialbareks a Median. 

detail
25.3.2017

Průlomové soudní rozhodnutí na Slovensku. Město Spišská Nová Ves během výběrového řízení Romku diskriminovalo

Okresní soud ve Spišské Nové Vsi vyhověl žalobě Romky, která se domáhala nápravy za diskriminaci, jíž čelila v roce 2010, kdy se ucházela o pracovní místo terénní sociální pracovnice ve městě Spišská Nová Ves. Podle soudu se jí musí město omluvit a finančně ji odškodnit. Jde vůbec o jedno z prvních rozhodnutí Slovenská soudů v případě rasové diskriminace v přístupu k zaměstnání ve prospěch diskriminované osoby.

detail
23.3.2017

Oksana Marafioti: Psaní je pro mě neustálým zjevením

Spisovatelka Oksana Marafioti považuje tvůrčí proces za zjevení. Na mě zase jako zjevení působilo setkání s ní - je to žena krásná, charismatická, přemýšlivá i rezolutní v postojích. Její kniha American Gypsy: A memoir by podle všech indicií mohla znamenat průlom v dosavadním kánonu romské literatury a nasměrovat ji ze sféry drobnější prózy a poezie na cestu plnohodnotného „velkého románu“ ve smyslu tradiční literatury euroatlantického prostoru. O psaní, politickém klimatu a Romech v Americe jsme si povídaly na půdě Americké ambasády v Praze.

detail
23.3.2017

Nabídka stáže v Českém centru na Ukrajině

České centrum na Ukrajině vyhlašuje výběrové řízení pro praktické stáže zaměřené na výuku češtiny jako cizího jazyka na období roku 2017 a 2018. Studenti jsou převážně mladí Ukrajinci se zájmem o studium či práci v ČR.

detail
23.3.2017

Rada hospodářské a sociální dohody podpořila přístup ministerstva k problematice zaměstnávání cizinců

Již po druhé se sešel pracovní tým Rady hospodářské a sociální dohody k zaměstnávání zahraničních pracovníků, jehož vznik iniciovala tripartita počátkem roku 2017. 

detail
23.3.2017

Rada hospodářské a sociální dohody podpořila přístup ministerstva k problematice zaměstnávání cizinců

Již po druhé se sešel pracovní tým Rady hospodářské a sociální dohody k zaměstnávání zahraničních pracovníků, jehož vznik iniciovala tripartita počátkem roku 2017. 

detail

Kalendář akcí

«  
  »
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nejbližší akce

Od začátku měsíce radost roste

Sociokurz "Zápis do mateřské a základní školy"

Populární hudba v komu- a postkomunistické Evropě