Dnes je  21. 2. 2018, 00:43
Hlavní menu
Vyhledat:

Články » Výzva k podání abstraktů: Transnacionální migrace: hranice, gender a výzvy pro globální spravedlnost

Výzva k podání abstraktů: Transnacionální migrace: hranice, gender a výzvy pro globální spravedlnost

detail
12.2.2018

Časopis Gender a výzkum / Gender and Research vyhlašuje výzvu k podání abstraktů do tematického čísla Transnacionální migrace: hranice, gender a výzvy pro globální spravedlnost, které editorsky připravují Zuzana Uhde a Petra Ezzeddine.

Migrace je paradigmatickým příkladem globálního propojení sociálních interakcí, kdy procesy a jednání v jedné části světa ovlivňují podmínky v geograficky vzdálených částech světa. Výzkumy migrace významně přispívají k osvětlení této současné dynamiky globálních a lokálních interakcí a vztahují se k zásadním otázkám, jež se týkají ustavení a proměn hranic politických společenství, geopolitických mocenských a ekonomických vztahů, lidských práv, strukturálních nespravedlností, interkulturních vztahů či institucionalizace různých forem nerovností. Struktury genderových nerovností působí napříč těmito oblastmi a významně ovlivňují žitou zkušenost migrace i institucionální rámec migračních politik. Koncepce připravovaného tematického čísla vychází z kritických migračních studií, jež před sociální vědy kladou zásadní výzvy spojené s překonáním disciplinární fragmentace a metodologického nacionalismu jako dominantních rámců sociálněvědního zkoumání. Do výzkumu transnacionální migrace chceme zároveň integrálně zapojit feministickou perspektivu, která by měla být přítomna také v obecnějších analýzách. Feministická transnacionální migrační studia zároveň nekončí popisným výčtem odlišné genderové zkušenosti žen a mužů s migrací, jdou dále a analyzují strukturální nerovnosti, které jsou v pozadí každodenní zkušenosti migrantů a migrantek. 

 

Více informací najdete zde.

 

Zdroj: www.genderonline.cz/cs/article/43-vyzva-k-podani-abstraktu-transnacionalni-migrace-hranice-gender-a-vyzvy-pro-globalni-spravedlnost

Kalendář akcí

«  
  »
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

Nejbližší akce

Týden dánské literatury

Severská filmová zima už poosmé

Výstava "Můj šálek Kafky"