Dnes je  21. 2. 2018, 00:32
Hlavní menu
Vyhledat:

Články » Vietnamský polda jako rarita

Vietnamský polda jako rarita

detail
21.3.2012

V mém okrsku je jedna z největších tržnic v České republice. Většinu prodejců tvoří Vietnamci s dlouhodobým pobytem na území ČR. Vzhledem k objemu prodávaného zboží jsou zde konflikty mezi trhovci a zákazníky poměrně časté. Pokud do konfliktu musí zasáhnout policisté, pak vše většinou vázne na kulturních a jazykových rozdílech. V těchto případech by se hodil k ruce policista vietnamské národnosti.

V současné době žije v České republice asi 50 tisíc Vietnamců. Většina jich žije v okolí míst, kde mají pracovní závazky. Tedy z valné části městské aglomerace. V České republice vyrůstá již třetí generace Vietnamců, kteří mají v mnoha případech občanství České republiky. K policii se rozhodně tito lidé nehrnou.

 

Důvodů je několik:
a) policie není zrovna štědrý zaměstnavatel
b) existuje riziko, že vietnamský policista bude odsuzován svými příbuznými
c) předsudky ostatních policistů a majoritní společnosti

 

 

Vietnamský polda? Nikdy!

 

 

Pokud se i přes tato rizika rozhodne jít Vietnamec k policii, pak jej téměř s jistotou, po důkladné prověrce, angažují elitní útvary policie jako UOOZ nebo NPC. Odvážlivec, který by se chtěl obléci do policejní uniformy, nebude mít rozhodně na růžích ustláno.

 

Stejně jako pro většinu lidí, tak i pro většinu policistů je pohodlnější vidět Vietnamce skrze tradované stereotypy. Máme je zafixované jako notorické handlující švindlíře, pěstitele marihuany a potížisty z obchodních domů, kde se pokoušejí propašovat košíky plné zlevněného zboží. Tento pohled ve skutečnosti neříká o Vietnamcích vůbec nic. Kromě toho, právě vietnamská komunita patří v naší zemi k těm nejuzavřenějším vůči majoritní společnosti. Poznat, jak Vietnamci myslí a jednají, tedy vyžaduje notnou dávku trpělivosti a otevřenost. Tyto dvě vlastnosti jsou ovšem u policie nedostatkovým zbožím.

 

Rozhodně nenabádám k explozi multikulturní euforie u policejního sboru a náboru kohokoliv s etnografickou příslušností mimo území České republiky. Ovšem proto, aby policie mohla efektivně fungovat i v oblastech s velkým procentem menšin, potřebuje policisty právě z těchto menšin.

 

 

Teorie není praxe

 

 

Zcela nedávno řešilo naše oddělení vyhrocený spor mezi zákazníky a vietnamskými trhovci. Řešení banální záležitosti trvalo více než sedm hodin, kvůli jazykové bariéře a špatné dosažitelnosti tlumočníků. To nepočítám provolané minuty a proježděný benzín při shánění tlumočníka. Pokud by byl k dispozici policista se znalostí obou jazyků, mohla být situace vyřešena za několik minut.

 

 

Celý článek si můžete přečíst na stránkách Klubu Hanoi zde.

 

Zdroj: Klub Hanoi; 21. 3. 2012

www.klubhanoi.cz

 

Kalendář akcí

«  
  »
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

Nejbližší akce

Týden dánské literatury

Severská filmová zima už poosmé

Výstava "Můj šálek Kafky"