Dnes je  18. 12. 2017, 19:21
Hlavní menu
Vyhledat:

Články » Sociální podnik nabízí cestu ven ze začarovaného kruhu

Sociální podnik nabízí cestu ven ze začarovaného kruhu

detail
6.12.2017

Přibližujeme vám dobré praxe a inspirativní příběhy z oblasti sociální inkluze. Dnes vám přinášíme rozhovor s Lucií Svobodovou, zástupkyní starosty MČ Praha 14, a Jozefem Balážem, ředitelem Sociálního podniku Černý most, kam jsme se vydali na exkurzi. Při naší práci často slýcháme, proč některé věci nejdou. Za téměř deset let činnosti Agentury jsme si ale potvrdili to, jak moc je, při řešení složitých problémů důležité, hledat alespoň jeden důvod, proč to jde, namísto deseti, proč ne. A o tom je i dnešní další rozhovor ze série věnované tématu sociálního podnikání.

Co vás k založení sociálního podniku motivovalo? Většinou se do toho samosprávy příliš nehrnou.

Lucie Svobodová (LS): No, ani my jsme se příliš nehrnuli. Ale i na Praze 14 se potýkáme s různými problémy, jako jsou bezdomovectví, dlouhodobá nezaměstnanost nebo předluženost. Můžeme nad tím zavřít oči a tvrdit, že žádné problémy neexistují, případně ať si každý pomůže sám. Tomu nefandím a koneckonců to ani nefunguje. Stejně tak podle mne nefunguje, když se zaměříme při řešení na problémy jednotlivě.

 

Můžete to uvést na příkladu?

LS: Co je platné třeba i odpustit dlužné nájemné, když nájemník nemá práci a dříve či později naseká nové dluhy. Co je platné sehnat dotyčnému práci, klidně i takzvaně u lopaty, když s prominutím ani tu lopatu neumí vzít do ruky. A tak dále. Prostě jsme si uvědomili, že tyto problémy tvoří uzavřený řetězec, z pohledu těch lidí spíš začarovaný kruh. Sociální podnik jsme založili, aby se těm, kdo z toho začarovaného kruhu chtějí vystoupit, otevřela cesta.

 

Jaké vlastně byly začátky podniku, nechybělo vám potřebné know-how?

LS: Inspirovali jsme se jinými projekty. A to nás dovedlo až k pánům Balážovi a Ležalovi, kteří se sociálním podnikáním zabývají již více než deset let.

 

Čím vás zaujala nabídka městské části Prahy 14, že jste se rozhodli jít do spolupráce?

Jozef Baláž (JB): Sociální podnikání z podstaty věci přináší problémy. Pokud do toho vstoupí obec, jde takříkajíc sama s kůží na trh. Není to nic líbivého, není téma na billboardy, není to nic, na čem můžete nahnat laciné politické body. A já si vážím politiků, kteří mají odvahu do takových věcí jít. Taky se mi líbilo, jak o tom tady paní Svobodová mluvila, že to nemá smysl řešit odděleně, že jde o to vše propojit, protože pouze tak můžeme problémy reálně řešit.

 

Celý článek si můžete přečíst na stránkách Agentury pro sociální začleňování zde.

 

Zdroj: Agentura pro sociální začleňování; 5. 12. 2017

www.socialni-zaclenovani.cz

 

Kalendář akcí

«  
  »
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nejbližší akce

Dobrovolnictví v dětském domově na Ukrajině

Židé mezi Chanukou a Vánocemi

Polské murale. Od minulosti k současnosti