Dnes je  20. 3. 2018, 01:21
Hlavní menu
Vyhledat:

Články » Roční spolupráce mezi jirkovskými a Agenturou přináší výsledky

Roční spolupráce mezi jirkovskými a Agenturou přináší výsledky

detail
2.5.2012

Město Jirkov a vládní Agentura pro sociální začleňování podepsaly před rokem dohodu o spolupráci. Jejím cílem je předcházet sociálnímu vyloučení ve městě a řešit dlouhodobou chudobu některých obyvatel. Jaké výsledky má tato spolupráce po jednom roce fungování?

„Po necelém roce spolupráce a naplňování jednotlivých bodů plánu, který jsme si společně určili, máme za sebou řadu viditelných výsledků. Pouze šest z celkových dvaceti devíti cílů pravděpodobně nebude realizováno," říká lokální konzultant Agentury pro sociální začleňování v Jirkově Karel Straka. Zastupitelé města schválili na konci března 2011Strategický plán sociálního začleňování v Jirkově, ze kterého vychází řada aktivit, které se v řadě případů týkají většiny obyvatel celého Jirkova, tedy nejen těch sociálně slabších. Zde uvádíme souhrn těch, které se již podařilo uskutečnit.

 

 

Zaměstnávání

 

 

V Jirkově vznikla nová místa pro výkon veřejně prospěšných prací. Úřad práce vytvořil nová místa pro koordinátory lidí pracujících ve veřejné službě i pro zaměstnávání osvědčených pracovníků z této služby v příspěvkových organizací města MěÚSSJ a KVÍZ. Podnik služeb od konce minulého roku rozšířil záběr ploch, které mohou uklízet pracovníci veřejné služby. Město Jirkov založilo se společností Člověk v tísni sociální firmu ONZA a.s.. Ta bude zaměstnávat desítky dlouhodobě nepracujících občanů města, kteří si v ní budou moci obnovit své pracovní dovednosti.

 

 

Vzdělávání

 

 

Při 1.ZŠ úspěšně funguje přípravný ročník. Jeho cílem je pomáhat dětem ze sociálně slabšího prostředí dobře se připravit na nástup do první třídy. Podobná „přípravka" proto byla otevřena i při 3.ZŠ. Vzdělání je jedním z klíčových prvků při snaze dostat lidi z dlouhodobé chudoby a sociálního vyloučení. I proto jsme v Jirkově výrazně podporovali zápis do mateřských škol i v sociálně slabších rodinách. Odbor sociálních věcí a školství se zase zaměřil na důslednější řešení skrytého záškoláctví. Městský ústav sociálních služeb ve spolupráci se všemi školami připravil projekt, který se věnuje finanční gramotnosti a je založený na spolupráci seniorů a juniorů.

 

 

Rodiny s dětmi

 

 

Cesta naděje rozšířila azylový dům zajišťující přístřeší pro matky s dětmi, které se dostanou do těžké životní situace (domácím násilí počínaje, ztrátou zaměstnání a neschopnosti platit komerční nájem konče) a pomáhá jim postavit se na vlastní nohy. V dubnu spolupracujícím partnerům v Jirkově představíme výsledky studie, která ukazuje možnosti dostat se z ulice a z ubytoven zpět do „normálního" života.

 

 

Bezpečnost

 

 

Pracovní skupina prevence kriminality v čele se zástupci Policie ČR a Městské policie připravila na základě šetření pocitu bezpečí provedeného mezi obyvateli města Plán a Program prevence kriminality pro Jirkov. Plán navrhuje deset projektů, které budou řešit nejpalčivější problémy. Rada města pro tento rok schválila dva z nich. Zastupitelé v minulém roce také přijali obecně závaznou vyhlášku města, která určuje pouze jedno místo, na kterém bude povoleno provozovat hazard. Ostatní provozovny se musí rozloučit s hazardními hrami do konce roku 2012.

 

 

Celý článek si můžete přečíst na stránkách Romea.cz zde.

 

Zdroj:: Romea.cz; 29. 4. 2012

www.romea.cz

 

Kalendář akcí

«  
  »
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Nejbližší akce

Jeden svět 2018

10. ročník Festivalu bulharských filmů

Intenzivní kurzy češtiny - registrujte se!